Denník SaS
Sloboda a Solidarita Brani Gröhling - Vo vzdelaní je budúcnosť krajiny Vítame medzi nami Branislava Gröhlinga, odborníka na stredné a a odborné vzdelávanie. Už 10 rokov intenzívne nahrádza úlohu štátu v prepájaní teórie a praxe na školách a reálne robí to, o čom iní len rozprávajú. 5. marca ho na kandidátke strany SaS nájdete s číslom 18.
Timeline Photos
Páči sa 34 ľuďom,
komentárov: 4
Sloboda a Solidarita FÉROVÁ PONUKA Predstavte si takúto ponuku: jeden "ľavicový" blok (SMER), jeden veľký konzervatívny blok (KDH, Most-Híd, OĽaNO, NOVA...) a jeden liberálny subjekt (SaS). Čisté, prehľadné, čitateľné... R. Procházka by nás síce rád šupol všetkých do jednej strany...ale zostaňme radšej fér. Z liberála konzervatívca nespravíš, ani naopak.
Podporujeme revolučný návrh Radoslava Procházku | HNblogy
Páči sa 59 ľuďom,
komentárov: 34
Billboardy (všetky)

Na stretnutí poľnohospodárov a rybárov EÚ schválila kontroverznú dohodu s potenciálom obmedziť slobodu prejavu

Na októbrovom stretnutí Rady Európskej únie, ktoré bolo venované takmer výlučne poľnohospodárstvu a rybolovu, tiež došlo k rozhodnutiu schváliť podpis kontroverznej dohody ACTA. Diskutovalo sa o množstve vecí, ako napríklad rybolove v Čiernom mori, CO2 emisiách z nových áut a iných veciach. Schválenie podpisu dohody ACTA však vôbec nesúviselo s drvivou väčšinou prejednávaných vecí.

Dostávame z EÚ oveľa viac peňazí ako platíme?

Pri diskusiách o tom, aká je naša celková bilancia voči EÚ si väčšina ľudí myslí, že EÚ nám výrazne dopomohla k tomu, kde je Slovensko dnes. Predstavujú si, ako nám každoročne prúdi z „európskych peňazí“ o miliardy eur viac, ako odvádzame do Bruselu my. Aká je ale skutočnosť?

Vysoký predstaviteľ ECB nevidí problém v nalievaní peňazí do ekonomiky

Člen riadiaceho výboru ECB Lorenzo Bini-Smaghi v interview pre Financial Times pripustil možnosť nalievania peňazí do ekonomiky cez takzvané kvantitatívne uvoľňovanie, aké bolo použité napríklad v USA. V rozhovore povedal: „Nerozumiem takmer nábožným diskusiám o kvantitatívnom uvoľňovaní (...) nevidel by som žiadny dôvod, prečo by takýto nástroj, ako ušitý pre špecifické podmienky eurozóny nemal byť použitý“, v prípade, že by ECB videla riziko deflácie.

Mesto použilo peniaze na rozvoj od Európskej únie na luxusné výlety a večere

V súvislosti s európskymi fondami bol nájdený tajný bankový účet, na ktorom malo belgické mesto Charlerois nepriznané peniaze. Peniaze z účtu boli používané na množstvo výletov a večerí. Členovia vtedajšej vládnucej Socialistickej strany napríklad vyslali delegáciu do Bieloruska, ktorá tam išla na poľovačku. Strana dokonca počas pobytu protizákonne získala dotáciu 3000 dolárov v hotovosti od Bieloruskej ambasády.

Tesco sa pripravuje na prípadný kolaps eurozóny

Nadnárodný obchodný reťazec Tesco v súvislosti s prebiehajúcou krízou eura podniká kroky pre svoju budúcnosť. Finančný riaditeľ Tesca Laurie McIlwee potvrdzuje, že vo svojich budúcich plánoch počítajú aj s možným rozpadom eurozóny. Problémy v eurozóne by podľa neho mali brať vážne všetky firmy.

Eurofondy na ochranu životného prostredia boli použité na kúpu Ferrari, Formule 1 a iných áut

Taliansky zubár z mesta Cosenza dostal od Európskej únie dotáciu, ktorá mala slúžiť na ochranu životného prostredia. Peniaze dostal za vývoj solárnych panelov, ktorý však v skutočnosti nikdy neexistoval. Namiesto solárnych panelov si zubár kúpil športové auto Ferrari Testarossa v hodnote 200 000 eur, Formulu 1 a ďalších 55 luxusných áut.

Euro prinesie investície, pracovné miesta, rozpočtovú zodpovednosť a uchráni nás pred krízami

V začiatkoch eura existovali hlasy, ktoré varovali pred rizikami tejto meny a nad opatrnosťou. Tieto hlasy však boli vysmievané ako spiatočnícke a nikto si nechcel pripustiť, že by spoločná mena vôbec niekedy mohla zažiť krízu, pred akou varovali. Ako výroky eurooptimistov vyznievajú dnes?

Propaganda Európskej únie zameraná na deti

Daniel Hannan, poslanec Európskeho parlamentu, sa v jednom zo svojich článkov zamýšľa nad propagandou Európskej únie zameranej na deti. Európska únia napríklad vydala komiks s názvom „Vojna o malinovú zmrzlinu“, ktorý je rozprávkou o tom, ako sa deti vracajú v časoch do barbarských dôb, kedy ešte existovali národné štáty a učí ich obyvateľov rušiť hranice.

Za pôžičky od ECB ručí aj futbalista Cristiano Ronaldo

V snahe pomôcť bankám Európska centrálna banka povoľuje kritériá, za akých si od nej banky môžu požičať peniaze. Doteraz museli banky pri pôžičke poskytnúť kolaterál (záruku) s najvyšším ratingom AAA v prípade, že išlo o aktíva kryté hypotékami, alebo pôžičky malým a stredným podnikateľom. Po novom bude stačiť kolaterál s o šesť stupňov nižším ratingom A-.

V dôsledku snahy EÚ šetriť vodu možno bude musieť byť kanalizácia častejšie zalievaná čistou vodou

Po suchách v južnej Európe Brusel chce, aby preventívne šetrili všetci obyvatelia Európy. Iniciatíva tiež zapadá do ekologickej časti plánu Európskej únie Europa 2020. Týmto sa vo svojej správe zaoberá Die Welt on-line.

Európska únia zvažuje zákaz plastových tašiek

Európska komisia je znepokojená nárastom používania plastových tašiek. Podľa nej je tento nárast neudržateľný, preto zvažuje ich úplný zákaz.

Prezident ECB pripustil rozpad eurozóny, na možnosť rozpadu sa pripravujú aj centrálne banky

Nový prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi prelomil tabu, ktoré bolo nepredstaviteľné za jeho predchodcu – pripustil možnosť rozpadu eurozóny.

EÚ rozbieha plány na podporu dovoleniek, „turizmus je ľudským právom“

Európska únia podniká kroky, aby zabezpečila naplnenie jedného z ľudských práv, ktorým je „právo byť turistom“. Ako hovorí Európsky komisár pre podnikanie a priemysel Antonio Tajani: „Turistické cestovanie je dnes právom. Spôsob, akým trávime naše dovolenky je silným ukazovateľom kvality nášho života“.

Brusel zakazuje diskrimináciu pri poistení, ženy budú platiť viac

Európska únia už dlhšie rôznymi spôsobmi bojuje proti diskriminácii medzi pohlaviami. Jednou z vecí, ktorá jej prekážala bolo poistenie. Doteraz platili ženy za poistenie vo veľa prípadoch menej ako muži. Toto však od budúceho roka bude musieť skončiť a poisťovne už nebudú mať možnosť diskriminovať jednotlivé pohlavia. Ženy tak za poistenie zaplatia viac.

Brusel by chcel regulovať futbalové prestupy

Portál Euractiv uskutočnil interview s Európskou komisárkou pre šport Andrulla Vassiliu. V interview tiež komentuje prestup futbalistu Fernanda Torresa, ktorý stál 50 miliónov libier. Podľa eurokomisárky sú tieto prestupy priveľmi drahé a uvažuje o ich obmedzení, alebo o ustanovení stropov pre maximálnu výšku platieb za prestupy.

Európska únia bojuje proti fajčeniu a zároveň dotuje pestovanie tabaku

Prostredníctvom centrálne plánovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) Európska únia dotuje farmárov, pričom jedným z hlavných cieľov dotácií je zabezpečiť nižšie a stabilnejšie ceny. Súčasťou dotácií sú však aj dotácie pre producentov tabaku, z ktorého väčšina je použitá na výrobu cigariet. Brusel tak je v schizofrenickej situácii – na jednej strane rôznymi prostriedkami bojuje proti fajčeniu, na druhej strane však prostredníctvom dotácií znižuje cenu tabaku.

EÚ platí Chorvátom za hľadanie novinových článkov, ktoré by boli proti vstupu do EÚ

Nigel Farage mal 30. novembra v Európskom parlamente prejav, kde hovoril o svojej návšteve Chorvátska. Podľa jeho tvrdení v Chorvátsku nie je žiadna významná verejná debata o budúcom vstúpení do EÚ. EÚ tiež vynaložila milión eur na propagačnú kampaň za vstup Chorvátska do EÚ. Veľmi kontroverznou časťou tejto propagácie bolo to, že motivuje ľudí hľadať novinové články, ktoré by písali o tom, že pripojiť sa k EÚ nie je správnou vecou.

Brusel prikazuje energetikom nútiť zákazníkov k šetreniu energie a k stavaniu elektrární v blízkosti miest

Európska komisia prichádza s nariadením, v ktorom energetickým spoločnostiam prikazuje znižovať spotrebu u svojich zákazníkov. Energetici by ich mali donútiť každoročne znížiť množstvo spotrebovanej elektrickej energie o 1,5%. Ak plán nedodržia, dostanú pokutu.

Tvorca eura hovorí, že euro bolo už od začiatku odsúdené na zánik

Jacques Delors je bývalý prezident Európskej komisie, ktorej predsedal 10 rokov (1985 – 1995). Tiež sa spolupodieľal na vytváraní spoločnej európskej meny. Nedávno pre denník Saturday’s Telegraph poskytol interview o tom, ako s odstupom vníma projekt eura, pričom vôbec nešetril kritikou na jeho adresu.

Európsky dvor audítorov našiel už 17. rok v poradí významné chyby v rozpočte EÚ, 4,5 miliardy eur bolo minutých chybne

Európsky dvor audítorov (tiež známy ako Európsky účtovný dvor) každoročne zverejňuje správu o vynakladaní prostriedkov EÚ. Tento rok, už po sedemnásty krát v poradí, našiel v rozpočte opäť závažné chyby.

Európska únia chce zakázať štandardné struny na hudobných nástrojoch, obáva sa choroby šialených kráv

V budúcnosti si už možno budeme môcť vypočuť niektoré diela klasikov v podobe, v akej by mali byť hrané, len zo záznamu. Brusel sa rozhodol zakázať štandardné struny na husliach a čelách, ktoré hudobníci používajú pri hraní diel od Bacha, Handela a Vivaldiho, pretože sa vyrábajú z vnútorností kráv.

Brusel chce liečiť kravy homeopatikami

V auguste bol v poľnohospodárskom výbore Európskeho parlamentu schválený návrh na poskytnutie dvoch miliónov eur na výskum využitia homeopatík pre liečbu hospodárskych zvierat. Homeopatiká patria medzi kontroverzné metódy liečby a vedecká obec sa vo všeobecnosti zhoduje na tom, že homeopatiká nemajú o nič vyšší účinok, ako placebo.

Po psoch chce Európska únia regulovať aj mačky

Brusel si dáva naozaj záležať na tom, aby nič v našich životoch nebolo ponechané na náhodu. Konečne tak prišlo aj na psy a mačky, ktoré mali doteraz relatívne veľkú slobodu.

Návod na prečítanie jedného odseku jedného dokumentu Európskej únie - ako príjemne stráviť odpoludnie

Predstavte si, že by ste si ako správny občan chcel prečítať aspoň časť európskej legislatívy, aby ste bol dobre oboznámený s reguláciami, ktoré sa vás týkajú – konkrétne nového návrhu poľnohospodárskej politiky, od ktorej závisí, aké jedlo sa vám každodenne dostáva na stôl.

Brusel donúti občanov stavať úsporné domy, výstavba zdražie o 10- 30%

Jednou z častí Európskej stratégie Europa 2020 je aj boj proti klimatickým zmenám, kde Brusel prichádza s rôznymi návrhmi, ako vychovať spotrebiteľov k nižšiemu odberu energie. Jedným z nich je aj povinnosť, aby každý dom, ktorý bude postavený po roku 2020 bol pasívny, a teda mal takmer nulovú spotrebu.

Krátko po potvrdení dôvery EÚ v biopalivá sa ukazuje, že biopalivá životnému prostrediu škodia

Ešte v júli 2011 Európska komisia schválila dobrovoľné schémy, ktoré mali priniesť úspory skleníkových plynov. EÚ si už skôr vo svojej stratégii Európa 2020 stanovila cieľ dosiahnuť minimálny podiel 10% obnoviteľnej energie v doprave.

Podľa bývalého eurokomisára sa už rozpadu eura nedá vyhnúť

Bývalý holandský eurokomisár Frits Bolkestein v rozhovore pre AD tvrdí, že kolaps eura je už nevyhnuteľný. Podľa neho je projekt eura niečím, čo nie je možné z dlhodobého hľadiska udržať.

Barónka Ashtonová plánuje minúť 8,5 mil. libier na svoju propagáciu

Barónka Ashtonová plánuje minúť 8,5 milióna libier na vylepšenie imidžu jej novej diplomatickej služby, napriek tomu, že už má k dispozicii 4 vlastných ovplyvnovateľov verejnej mienky a voľné použitie silného štábu Európskej komisie s 1000 členmi.

Európski poslanci majú nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, zahŕňajúcu tiež terapiu proti starnutiu a viagru

Poslanci Európskeho parlamentu majú popri svojej práci zabezpečenú aj nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Podľa dokumentu, ktorý unikol na verejnosť sa poslanci, vrátane členov ich rodín, môžu zúčastniť zdravotných pobytov trvajúcich až 21 dní v termálnych kúpeľoch.

Rozpočet Európskeho parlamentu je možné zredukovať o 400 miliónov eur ročne

Podľa štúdie organizácie New Direction – The Foundation for European Reform v spolupráci s organizáciou eStat.cz. je možné zredukovať rozpočet Európskeho parlamentu o 400 miliónov eur ročne, čo je takmer štvrtina celkového rozpočtu.