Denník SaS
Sloboda a Solidarita
Sloboda a Solidarita's cover photo
Páči sa 41 ľuďom,
komentárov: 1
Sloboda a Solidarita VOĽBA UŽ SKORO Už zajtra budú v parlamente voliť Komisára pre deti. Kandiduje aj Natália Blahová - človek, ktorý deťom rozumie a pomáha už roky. Verme, že poslanci vyberú dobre... A prečo by sa novou detskou ombudsmankou mala stať práve ona?
Prečo by mala byť Natália Blahová komisárka pre deti
Páči sa 21 ľuďom,
komentárov: 3
Billboardy (všetky)

Energetická politika EÚ môže v budúcnosti viesť k výpadkom elektrickej energie

Derek Birkett, bývalý kontrolór elektrickej siete, s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v odvetví poskytovania elektriny, vo svojej knihe 'Keď svetlá zhasnú' píše o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť pri pokračovaní súčasnej energetickej politiky EÚ.

Európska únia dáva viac ako štvrť milióna eur na počítačovú hru, v ktorej sa budete môcť zahrať na poslanca Európskeho parlament

Európsky parlament investoval viac ako 275 000 eur na vývoj počítačovej hry Citzalia. Inšpiroval sa pritom online hrami ako World of Warcraft a Second life. Na rozdiel od nich však hrdina v hre nebude bojovať s drakmi, ale...

Ekologická politika EÚ viedla niektorých Španielov k tomu, že v noci osvetľovali solárne panely naftovými generátormi

Podľa stratégie Europa 2020 Európska únia chce, aby v roku 2020 až 20% elektrickej energie pochádzalo z takzvaných obnoviteľných zdrojov, ako napríklad solárna alebo veterná energia.

Nemec prišiel na spôsob ako obísť reguláciu EÚ, žiarovky predáva ako „tepelné gule“

Od 1. januára 2011 je v EÚ zakázaný import a výroba štandardných, 60 wattových žiaroviek, ktoré sú v domácnostiach najpoužívanejšie. Predaj je už možný len pri skladových zásobách, ktoré predajcom zostali. Nemec Siegfried Rotthäuser Hannot však prišiel na spôsob, ako túto reguláciu obísť. Žiarovky predáva ako „tepelné gule“.

Prezident EÚ sníva o novej budove a stanici metra za viac ako 550 miliónov eur

Počas jednej únijnej schôdze Herman van Rompuy, prezident EÚ, rozdal 27 premiérom a prezidentom členských štátov brožúrku, v ktorej píše o novej budove pre Radu EÚ.

Kvôli politike EÚ vznikajú umelé nedostatky cukru, Európska komisia nehodlá konať

Jednou z najproblémovejších častí centrálne plánovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) je cukor. Regulácie trhu s cukrom najskôr spôsobovali jeho prebytky – ktoré sa museli za ďalšieho dotovania vyvážať mimo EÚ. EÚ sa to teda rozhodla zmeniť a kvóty znížila, popri čom sa čiastočne otvorila tretím krajinám. Kvóty však boli nastavené veľmi nízko, a tak napriek tomu, že by si európski producenti dokázali vyrobiť dosť cukru, nemôžu.

Peniaze EÚ na rybársku politiku podporujú pytliakov, rybárska politika vedie k nadmernému lovu

Medzinárodná organizácia pre ochranu námorných vôd Oceana vydala v štúdiu, v ktorej odhaľuje, že Európska únia odmieta priame spojenie dotácií Spoločnej rybárskej politiky (CFP) s nelegálnym, neregulovaným a nehláseným rybolovom.

EÚ použila 3 milióny eur na výskum a propagovanie jedenia hmyzu

Brusel prichádza s novou iniciatívou, ktorá by mala pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu, a tiež by mala prispieť k zdravšiemu stravovaniu. Na kampaň, ktorá má propagovať pozitívne účinky jedenia hmyzu, vyčlenil 3 milióny eur – argumentuje napríklad tým, že hmyz produkuje menej CO2 ako dobytok.

EÚ zakazuje tvrdiť, že voda pomáha proti dehydratácii, za porušenie hrozí väzením

Európska únia sa postavila proti producentom pitnej vody vo fľašiach, ktorí už odteraz nebudú môcť na etiketách uvádzať, že voda môže pomôcť proti dehydratácii. Urobila tak po 3-ročnom výskume, kde 21 vedcov skúmalo spojenie medzi vodou a dehydratáciou.

EÚ chce do roku 2050 zakázať všetky naftové a benzínové autá v mestách

Európska únia má na najbližších 40 rokov plán, ktorého cieľom je bojovať proti globálnemu otepľovaniu tým, že do roku 2050 ušetrí až 60% emisií CO2. Chce to dosiahnuť aj tak, že zakáže používanie všetkých naftových a benzínových áut v mestách.

Vrcholní politici začínajú otvorene hovoriť o rozpade alebo rozdelení eurozóny

To, čo ešte pred pár mesiacmi všetci vrcholoví politici EÚ rezolútne odmietali sa stáva všeobecne akceptovaným názorom – politici priznávajú, že v prípade potreby môže byť eurozóna rozdelená, prípadne z nej môžu byť vylúčení najproblémovejší členovia.

Euroúradníci hrozia štrajkom

Platy európskych úradníkov sa pohybujú v rozmedzí od 2600 do 23-tísic eur, ktoré zarábajú členovia Európskej komisie. Odbory zastupujúce zamestnancov inštitúcií Európskej únie v piatok pohrozili štrajkom, ktorým chcú vyjadriť svoj nesúhlas s úspornými opatreniami.

Euroval podľa The Sunday Telegraph vykupuje svoj vlastný dlh, ďalším štátom eurozóny hrozia problémy financovania dlhov

Podľa denníka The Sunday Telegraph EFSF, tiež známy ako euroval, nedokázal na trhu získať plánované 3 miliardy eur, kvôli čomu časť svojich bondov – v hodnote viac ako 100 miliónov eur – nakúpil sám.

Pokusy o šetrenie na personále Európskej komisie sa stretli s hrozbou štrajku

Od septembra prebiehajú rokovania o šetrení na personále Európskej komisie – v pláne bolo znížiť počet zamestnancov o 5%, predĺžiť pracovný týždeň a zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Tiež plánovali zamestnať niektorých pracovníkov len na dohodu. Tieto opatrenia mali priniesť do roku 2020 úsporu vo výške 1 miliardy eur.

Podľa eurokomisára musí byť pri rozhodovaní opustený princíp jednomyseľnosti

Olli Rehn, komisár pre hospodárske a menové záležitosti sa postavil proti princípu jednohlasnosti pri rozhodovaní v Európskej únii. Hovorí, že tento princíp musia opustiť pre to, aby mohli reagovať flexibilnejšie na vzniknuté problémy.

Európska únia sa rozhodla zakázať „neefektívne“ kávovary

Podobne ako pri nedávnych úvahách o zákaze vysávačov s vysokým príkonom, aj tento krát je Brusel sklamaný z toho, že ceny samotné spotrebiteľov nevychovávajú dostatočne.

Európska únia chce vychovávať spotrebiteľov, chystá sa zakázať silné vysávače

V čase, keď sú diskusie o bankrotoch krajín, alebo dokonca európskej meny na dennom poriadku, a keď je neistá budúca podoba samotnej Európskej únie, Brusel prichádza s iniciatívou zákazu silných vysávačov.

Viac ako 90 % personálu Európskeho parlamentu je znechutených z neustáleho presúvania do Štrasburgu

Väčšina poslancov Európskeho parlamentu a ich asistentov by chcela ukončiť neustále presúvanie zasadaní do Štrasburgu, kde sa raz mesačne vykonávajú zasadnutia namiesto Bruselu.

Porovnanie dĺžky dôležitých dokumentov

Pytagorova veta ~ 10 Božích prikázaní ~ Vyhlásenie nezávislosti USA ~ Regulácia Európskej únie o názvoch textílií a označenia textilných produktov

Odhady nákladov na výstavbu „Európskeho múzea histórie“ sa zdvojnásobili na 137 miliónov libier

Ešte pred začatím výstavby sa odhady na výstavbu „Európskeho múzea histórie“ zdvojnásobili. Ročné prevádzkové náklady sa ďalej odhadujú na 12 miliónov libier, čo je viac ako 80% navýšenie oproti pôvodnému odhadu.

Radoví europoslanci zarábajú viac, ako nemecká kancelárka Merkelová

Pred časom sa internetom rozšírilo video o tom, ako si privyrábajú poslanci europarlamentu. Funguje to približne tak, že poslanci europarlamentu majú nárok na nezdanený príspevok 304 eur za každý deň zasadania parlamentu.

Kvôli politike EÚ sa musia milióny mŕtvych rýb hádzať naspäť do mora

Spoločná rybárska politika EÚ (CFP) je založená na centrálne plánovaných kvótach, podobne, ako Spoločná poľnohospodárska politika (CAP).

Európska únia platí 8,5 milióna eur za televíziu, ktorú sleduje len 850 ľudí

Pre väčšinu Európanov to bude asi prekvapenie, ale aj oni majú svoju vlastnú televíziu. Volá sa „EuroparlTV“ a stojí ich ročne 8,5 milióna eur. Na tej sume by nebolo nič zvláštne, táto TV má však len 850 divákov.

V čase šetrenia prichádza Európska únia s návrhom navýšenia rozpočtu o viac ako 6 miliárd eur

V čase, keď európske vlády hovoria o šetrení, Európska komisia navrhuje zvýšenie svojho rozpočtu o výrazných 4,9%, čo predstavuje rozdiel viac ako 6 miliárd eur oproti tohtoročnému rozpočtu, ktorý má 126,5 miliardy eur.

Väčšina Nemcov je za návrat marky, objavujú sa dohady o prípravách vlády na jej znovuzavedenie

V nedávnom prieskume sa 54 percent Nemcov vyjadrilo za návrat nemeckej marky, ktorá bola symbolom „povojnového ekonomického zázraku“.

Európska únia plánuje utajiť ratingy dlžníkov, chce založiť vlastnú ratingovú agentúru

Európska únia sa snaží s krízou štátnych dlhov bojovať rôznymi neštandardnými spôsobmi, jej najnovšou zbraňou má byť zákaz hodnotenia problémových krajín, ktoré čerpajú finančnú pomoc. EÚ si od tohto sľubuje nižší tlak na problémové krajiny, ktorý by inak mohol nastať pri odhalení horších výsledkov hospodárenia.

Podnikateľ ponúka cenu štvrť milióna libier pre ekonóma, ktorý príde na spôsob, ako opustiť eurozónu

Podnikateľ a čestný člen Konzervatívnej strany Veľkej Británie Lord Wolfson of Aspley Guise ponúka cenu 250 000 libier pre ekonóma, ktorý príde na to, ako by mohla krajina najlepšie opustiť euro. Táto žiadosť sa dostáva do kontrastu so skôr uverejneným vyhlásením ekonóma Barryho Eichengreena, ktorý vyhlásil, že rozhodnutie vstúpiť do eurozóny je nezvratné.

Bude aj Grécku trvať dobehnúť zvyšok Európy 320 rokov?

Daniel Hannan, britský poslanec Európskeho parlamentu, píše v jednom zo svojich článkov o prerozdeľovacom mechanizme medzi bývalým západným a východným Nemeckom po ich zjednotení. Nemecká vláda zaviedla špeciálnu daň, ktorej úlohou bolo vyrovnať regionálne rozdiely medzi dvomi časťami tejto krajiny. Po viac ako 20 rokoch sú však výsledky veľmi rozporuplné. Napriek 200 miliardám eur, ktoré boli prerozdelené, východné Nemecko je stále chudobnejšie, ako akákoľvek spolková krajina západného Nemecka.

Grécko šokovalo referendom o peňažnej pomoci, taliansky dlh sa približuje k neudržateľným hodnotám

Grécky premiér Georgios Papandreu šokoval eurozónu, ale aj celý svet, keď nečakane oznámil referendum o odmietnutí peňažnej pomoci, ktorá bola pre Grécko odsúhlasená len o pár dní skôr. Samotné oznámenie o vyhlásení tohto referenda vyvolalo paniku na trhoch, kde neistota investorov zdvihla úroky pri 10 ročných dlhopisoch Talianska až na 6,3%, čo je najviac za posledných 11 rokov. Taliansko by malo problémy financovať svoj dlh pri výške úrokov zhruba 7%, kedy by zrejme muselo požiadať o pomoc, ako to bolo aj v prípade Grécka, Írska a Portugalska.

Európska únia v roku 2012 minie viac ako štvrť miliardy eur na propagandu

Európska únia budúci rok plánuje minúť 258 miliónov eur zo svojho rozpočtu na propagandu. Európska komisia hovorí o „správnom“ spôsobe informovania novinárov, ktoré obhajuje ako „dôležitý krok, keďže novinári sú spojením medzi občanmi a EÚ“.